رزین چیست ؟

رزین چیست

رزین چیست ؟ در شیمی پلیمر و علوم مواد، رزین ماده ای جامد یا بسیار چسبناک با منشأ گیاهی یا مصنوعی است که به طور معمول به پلیمرها تبدیل می شوند. این مواد معمولاً مخلوطی از ترکیبات آلی هستند. گیاهان برای پاسخ به صدمات ، رزین ها را برای مزایای محافظتی خود ترشح می کنند. این ماده از گیاه در برابر حشرات و عوامل بیماری زا محافظت می کند. ترشح این مواد توسط درختان سبب می شود تا طیف گسترده ای از گیاهخواران ، حشرات و عوامل بیماری زا به دام بیافتند،متواری و یا کشته شوند و حتی ترکیبات فنلی فرار ممکن است انگل ها و یا گیاهخوارانی را که به گیاه حمله می کنند ، جذب نمایند.

رزین چیست و آشنایی بیشتر با آن

همانطور که می دانید این ماده در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده از دیرباز توسط مصریان باستان به عنوان ماده ی اصلی مومیایی استفاده می گردید. در طبیعت این ماده یک ترکیب دفاعی برای درختان در نظر گرفته می شود و آن ها را در برابر  حمله ی حشرات و سایر موجودات موذی محافظت می نماید.

اما چطور این ترکیب مایع می تواند سفت و جامد شود؟

این ماده یک ترکیب آلی مایع است که تحت شرایط خاص ، سفت می شود. در مورد کابرد های هنری ، جواهرات و صنایع دستی ، این امر هنگامی اتفاق می افتد که ماده سخت کننده (هاردنر) اضافه شود (سیستم های دو بخشی) یا در معرض نور UV قرار گیرد. با شروع واکنش ، مولکول های رزین از زنجیره های طولانی مولکول ها به هم متصل می شوند. و ماده ای سخت با مقاومت بالا حاصل می گردد.

ترکیبات رزین چیست ؟

بیشتر انواع گیاهی این ماده از ترپن ها تشکیل شده اند. اجزای خاص آن آلفا-پینن ، بتا-پینن ، دلتا -3 کرن و سابین است ، ترپن های یک حلقه ای لیمونن و ترپینولن ، و مقادیر کمتری از سسکوئیترپن های سه حلقه ای ، لنگی فولن ، کاریوفیلن و دلتا-کادینن هستند. برخی رزین ها نیز حاوی نسبت بالایی از اسیدها هستند

کدام نوع کاربرد بیشتری در صنعت دارد؟ طبیعی یا سنتزی؟

همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره شد، رزین یک ماده ی مومی شکل است که می تواند به صورت طبیعی از صمغ درخت و یا به صورت مصنوعی طی فرایند های مختلف شیمیایی سنتز شود . مواد رزین می تواند به صورت جامد و بسیار چسبناک باشد ، اما معمولاً به صورت مایع در بازار عرضه می گردد که بر اساس گرما ، هاردنر یا نور سخت می شوند. به طور معمول ، از رزین اصلاح شده یا مصنوعی بیشتر از نوعه طبیعی استفاده می شود. زیرا ساخت این ماده در آزمایشگاه با سرعت بیشتری انجام می شود و در نتیجه پاسخگوی نیاز صنعت خواهد بود.

کدام رزین برای خرید بهتر است؟

توجه نمایید از آنجایی که رزین ها توانایی ایجاد زردی را دارند حتما باید از کیفیت آن پیش از خرید اطمینان خاطر حاصل نمایید.

توصیه می شود برای خرید رزین با کیفیت و ایده آل با ما در رزین چی در ارتباط باشید

چرا رزین؟

رزین ترکیبی بی خطر است که به منظور اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در این بین وبسایت رزین چی می تواند شما را در تهیه ی انواع رزین با کیفیت یاری نماید یا ما همراه باشید.

با ما در سایت رزین چی همراه باشید

منبع:

ویکیپدیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *